Tak wyglądają najlepsze SPA w Europie. Wśród nich piękny ośrodek w Polsce

Portal The Guardian opublikował listę 20 najlepszych SPA w Europie, wśród nich znalazło się jedno z Polski
Portal The Guardian opublikował listę 20 najlepszych SPA w Europie, wśród nich znalazło się jedno z Polski Fot. Instagram/ s.sylviapark
Jeśli zawsze chciałeś wybrać się do SPA, ale nie wiedziałeś, na które się zdecydować, ten ranking pomoże ci dokonać wyboru. "The Guardian" wyróżnił 20 najlepszych tego typu ośrodków w całej Europie. Wśród nich znalazło się również wyjątkowe SPA w Polsce.


Lista stworzona przez "The Guardian" obejmuje najpiękniejsze ośrodki wellness z całej Europy. Poza "reprezentantem" Polski, znajdziemy tu zachwycające miejsca położone w Hiszpanii, we Włoszech czy na Islandii, ale i takie, do których z naszego kraju dużo bliżej. Wybrałam dla Was kilka moich zdaniem najbardziej wyjątkowych.

1. The Minerva Grand Hotel Resort and Spa, Băile Herculane, Rumunia

W rumuńskim mieście Băile Herculane, którego nazwę pomożemy przetłumaczyć jako Łaźnie Herkulesa, znajduje się 16 gorących źródeł, które przyciągały tu odwiedzających jeszcze w Starożytności. Tamtejsza architektura niegdyś zachwycałaby bogactwem. Dziś wciąż dostrzec można elementy dawnej świetności, jednak niestety w większości jest zaniedbana.


Wyróżniony w rankingu hotel charakteryzuje się nowoczesnym, ale przytulnym designem. SPA oferuje gościom najróżniejsze zabiegi odnowy biologicznej, a także możliwość skorzystania z pływalni i sauny. Można poddać się zarówno masażom leczniczym, jak i tym stricte relaksacyjnym.


Cena za nocleg w dwuosobowym pokoju to ok. 470 zł

2. Szechenyi Baths, Budapeszt, Węgry

To miejsce na Instagramie obserwowałam już od dawna, naprawdę trudno o bardziej fotograficzną lokalizację. To jeden z największych tego typu kompleksów w Europie. Jego najstarszy budynek historią sięga drugiej połowy XIX wieku, a w 1913 roku termy i baseny Szechenyi zostały rozbudowane do dużo większych rozmiarów.


Unosząca się nad basenami zewnętrznymi para kreuje niezwykłe, wręcz magiczne widoki, ale to nie jedyne, co w węgierskim kompleksie przykuwa wzrok. Architektura i pałacowe wnętrza pełne barwnych mozaik, pozwalają na małą podróż w czasie i przeniesienie się do wyjątkowego, baśniowego świata.

Łaźnie Szechenyi otwarte są codziennie, przez cały rok i są jedną z atrakcji, której nie powinno się pominąć, mając kilka wolnych dni w Budapeszcie.

Wstęp do łaźni, w zależności od terminu i pakietu, wynosi od ok. 76 do ponad 400 zł (pakiet VIP)

3. Friedrichsbad, Baden-Baden, Niemcy

To SPA o ponad 140-letniej tradycji. Na stronie Friedrichsbad znajdziemy szczegółowy opis 17-etapowego (!) rytuału, który możemy odbyć w łaźniach. Zaczynamy od klasycznego prysznica, później przechodzimy m.in. przez "kąpiele" z ciepłego i gorącego powietrza, a także tę w wodzie termalnej. Wszystko kończymy półgodzinnym relaksem w ciszy i kolejnymi 30 minutami w czytelni, gdzie odpoczywamy przeglądając magazyny.

Szczególnie zachwalanym punktem rytuału jest masaż mydłem i szczotką. Kilkuminutowe doświadczenie nie jest koniecznym etapem, ale ponoć najciekawszym. Masaż działa jak peeling, ale też pobudza krążenie, dzięki czemu ciało jest przygotowane do kolejnych kąpieli. Ciekawostka – w Friedrichsbad wszystko odbywa się nago. Nie odnajdą się tutaj raczej nieśmiali.

"Dla tych, którzy nie są w stanie zaakceptować koedukacyjnej nagości ostrzeżenie: nawet w dni gdy kąpiele są rozdzielnopłciowe, osobne dla mężczyzn i kobiet ostatnie dwa baseny, w tym ten najpiękniejszy pokazywany na wszystkich folderach, są wspólne" – czytamy w jednym z komentarzy dotyczącym miejsca na Trip Advisorze.

Cena za nocleg w dwuosobowym pokoju to ok. 530 zł

4. Health Spa Resort Hvězda Mariánské Lázně, Czechy

Jedna z głównych sal kąpielowych tego SPA mogłaby spokojnie stać się scenerią do filmu w reżyserii Wesa Andersona. Piękna mozaika na dnie, marmurowe kolumny i malowidła ścienne na suficie – to wszystko sprawia, że w tym pomieszczeniu po prostu chce się przebywać, a dostępne zabiegi pozwalają nie tylko na relaks, ale i pozytywnie wpływają na zdrowie.

Mariańskie łaźnie to jedno z miast wchodzących w skład tzw. zachodnioczeskiego trójkąta uzdrowiskowego. Przy okazji wycieczki do wyróżnionego hotelu można również zwiedzić Karlowe Wary i Franiszkowe Łaźnie i zawitać m.in. do słynnych na cały świat gorących źródeł.

Cena za nocleg w dwuosobowym pokoju to ok. 680 zł

Energy Eco Spa, Estonia

Poprzednie SPA opływały w luksusy, to natomiast spodoba się wszystkim miłośnikom naturalnego trybu życia. Zabiegi są wykonywane przy użyciu ziół, uprawianych ekologicznie w najbliższej okolicy. Stosowane preparaty przygotowywane są tuż przed zabiegiem, możemy mieć pewność, że nie zostaną tu użyte produkty masowej produkcji.

Zewnętrzny i wewnętrzny basen, sauna i drewniana balia to tylko kilka z opcji, które proponuje estońskie SPA. Wystrój przypadnie do gustu fanom minimalizmu. Drewniane wnętrza są przytulne, a jednocześnie nie odwracają uwagi od piękna otaczającej ośrodek natury.

W zależności od wybranego pakietu, cen a noclegu wraz z zabiegami zaczyna się od ok 510 zł

6. Hotel Grand Sal w Kopalni Soli „Wieliczka”, Polska


I na koniec - polska perełka, a w zasadzie... kryształek soli. Wyróżnione SPA znajduje się bowiem nie gdzie indzie, jak w samej Wieliczce, a konkretnie na terenie dawnej kopalni soli. Wyróżniającą spośród innych tego typu miejsc atrakcją, jest bez wątpienia kąpiel solankowa.

Dzięki zawartym w wodzie minerałom ma pozytywny wpływ na cały organizm (szczególnie pomocne może okazać się dla osób z infekcjami oddechowymi), a dodatkowo pozwala się całkowicie zrelaksować. Poza tym w SPA dostępne są również masaże i sauna.

Lokalizacja hotelu pozwala jego gościom na wyciszenie i odpoczęcie od stresu i miejskiego zgiełku. Ciekawą atrakcją jest bez wątpienia pobliski Szyb Daniłowicza, który pozwala odwiedzającym zejść 64 metry pod ziemię, a po krótkim spacerze powrócić na powierzchnie windą z głębokości 135 metrów! Ekscytująca przygoda dla wszystkich, którzy nie mają problemów z klaustrofobią.

Cena za nocleg w dwuosobowym pokoju to ok. 250 zł