Miasta mówią fajerwerkom nie, co nie znaczy, że nie będzie ich wcale. Jak zadbać o psa w sylwestra

Sylwester dla ludzi to zwykle noc świetnej zabawy, zwierzaki nie zawsze są jednak zadowolone
Sylwester dla ludzi to zwykle noc świetnej zabawy, zwierzaki nie zawsze są jednak zadowolone Fot. Pixabay
Z fajerwerków podczas miejskich imprez sylwestrowych rezygnuje coraz więcej miast, w tym m.in. Warszawa, Kraków, Wrocław czy Częstochowa. To nie oznacza jednak, że nie będzie ich wcale. Huk i głośne odgłosy są szczególnie drażliwe dla naszych czteronogów. Zobacz, jak zadbać o psa w sylwestra.


My się bawimy, a zwierzaki się boją
Wyeliminowanie fajerwerków z sylwestrowych imprez miejskich to decyzje godne pochwały. Trzeba jednak pamiętać, że to wcale nie oznacza, że świstów i wybuchów sztucznych ogni nie będzie wcale. Dopóki możemy kupić je na co drugim skrzyżowaniu i w większości supermarketów, zawsze znajdzie się ktoś, kto wybuchowej zabawy nie odpuści.


To, co dla niektórych jest bezdyskusyjnym synonimem dobrej zabawy w sylwestra, dla zwierzaków – a przede wszystkim psów – znajdujących się w wielu polskich domach jest niczym innym jak źródłem nerwów i strachu.

Kilka zasad, które pomogą zadbać o psa w sylwestra
Przede wszystkim tego wieczoru zwierzak nie powinien zostawać sam w domu. Czasem bowiem aby go uspokoić, wystarczy go zwyczajnie pogłaskać i sprawić, aby poczuł się bezpieczny.

Jeżeli planujemy imprezę poza domem, warto zadbać o to, aby zwierzę nie było samotne – możecie zainteresować się ofertą hoteli dla psów albo zapytać znajomych, czy nie zgodziliby się pomóc, o ile nie mają planów.
Jeżeli w poprzednich latach pies nerwowo reagował na hałasy, warto odwiedzić weterynarza, który w razie potrzeby przepisze zwierzakowi leki uspokajające, które złagodzą jego lęki. Wieczorny spacer warto zaplanować tak, aby zdążyć przed pierwszymi hukami zwiastującymi początek sylwestrowej zabawy.

31 grudnia nie zapominajcie o smyczy – nawet najgrzeczniejszy pupil pod wpływem stresu może się spłoszyć i uciec. Z tego samego powodu warto tez pamiętać, aby pies miał oznaczenie dotyczące posiadanego czipa albo bilecik z imieniem i danymi adresowymi właściciela.
Nawet jeśli macie własny ogród, w którym zazwyczaj pies uwielbia przebywać, to tego wieczoru nie powinien się w nim bawić – na zewnątrz dźwięki będą jeszcze bardziej dotkliwe.


Pomieszczenie, w którym w sylwestra przebywa pies powinno być jak najbardziej odizolowane od błysków i huków, zatem – w miarę możliwości – warto pozasłaniać i pozamykać okna. Jeśli nie udało wam się znaleźć opieki dla pupila, wychodząc zostawcie zapalonych kilka świateł – wtedy wybuchy i pojawiające się na zewnątrz rozbłyski będą mniej niepokoić.

Dla wielu z nas sylwester to wyjątkowa noc pełna zabawy, muzyki, tańca i śpiewu. Niektórzy nie wyobrażają sobie wejścia w nowy rok bez fajerwerkowej oprawy. W imprezowym szale starajmy się zachować jednak rozsądek, dbając zarówno o swoje bezpieczeństwo, jak i komfort futrzanych przyjaciół.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
POLECAMY 0 0"Cały dom robi we wiadra". Sławojki i wychodki w środku polskiego miasta
0 0Przekop mierzei przyciąga turystów. Nie wszyscy się cieszą
0 0Będzie nowy serial w świecie "Star Wars". Jest mroczny zwiastun

TRAGEDIA W TATRACH

ANETA OLENDER 0 0"Ludzie mają to gdzieś". Demontaż krzyża na Giewoncie to absurd, problem tkwi gdzie indziej
0 0Dzieci, dwie kobiety i Czech. Wiadomo, kim były osoby, które zginęły w Tatrach

TYLKO W NATEMAT

ELIZA MICHALIK 0 0Przestańcie mówić o “farmie trolli”. Oto, czym naprawdę jest afera w resorcie Ziobry
NOWE INFORMACJE 0 0Tak małżeństwo Szmydt wspólnie mogło niszczyć sędziów na Twitterze

DZIEJE SIĘ

0 0"Lodowiec cofnął się o 2 kilometry". Polak na własne oczy widział, co w Arktyce zrobiła zmiana klimatu
0 0Widać dym z kosmosu. Tak płoną lasy w Amazonii i na Syberii. To NIE JEST lokalny problem