Nad Adriatykiem zjesz śniadanie, w Lublanie obiad, a kolację w Alpach. W 2019 roku warto odwiedzić Słowenię!

Słowenia to kraj pełen różnorodności
Słowenia to kraj pełen różnorodności Fot. Instagram/viv86m
Wraz z Nowym Rokiem nie brakuje rankingów trendów lifestylowych, modowych na 2019 rok oraz gorących miejsc, do których warto się wybrać. Lonely Planet, wydawnictwo zajmujące się edycją przewodników turystycznych, wymieniło Słowenię i jej stolicę Lublanę, jako miejsce do którego warto się wybrać w nowym roku. Dlaczego?


– Słowenia to kraj, który wyróżnia się na tle innych różnorodnością. Słoweńcy mają Alpy, Morze Adriatyckie, termy, liczne winnice i ośrodki narciarskie – podkreśla Paweł Kranc, twórca portalu go2slovenia.pl

Może macie ochotę spędzić długi weekend w Nowym Roku w kameralnej Lublanie w Słowenii? albo zobaczyć jej najpiękniejsze jaskinie, lub podziwiać widoki w malowniczym Piranie? Jeżeli jeszcze nie byliście w Słowenii, warto nadrobić zaległości i to nie tylko dlatego, że ten kraj wymieniany jest jako jeden z najciekawszych kierunków podróżniczych do odwiedzenia w 2019 roku.


Malownicza starówka i studenckie miasto
Na początek stolica Słowenii, Lublana, którą twórcy Lonely Planet wymieniają jako ciekawe miejsce na spędzenie weekendu. Ci, którzy tam byli podkreślają, że jest miasto kameralne i bardzo przyjemne, ale takie do którego warto się wybrać trochę "przelotem", na przykład w drodze do Włoch.
W położonym nad rzeką Lublanicą mieście warto odwiedzić m.in. smoczy most, most z kłódkami czy przejść się po urokliwej starówce, której charakter wynika głównie z zabudowy renesansowej, barkowej i modernistycznej. Lublana to też miasto studenckie. Jak podkreśla Mariusz, który kilka lat temu odwiedził Lublanę, oni są skarbem tego miasta. – We wrześniu, gdy ich jeszcze nie ma, Lublana wydaje się być niemal opustoszała.

Dla Mariusza najciekawszy obraz Lublany to jej najstarsza część, wzdłuż Lublanicy. – To zwykle XIX-wieczne kamienice, kilka wąskich ulic. Tam jest klimat dawnych Austro-Węgier, takiego powiedzmy Grazu – podkreśla.
Stolica Słowenii to miejsce dobre na jeden, maksymalnie dwa dni. Liczy tylko 300 tysięcy mieszkańców i bliżej mu do polskiego Radomia, niż do wypasionej, europejskiej stolicy. Swego czasu nikogo nie dziwiło, że pierwszy prezydent Słowenii Milan Kucan osobiście chadzał po zakupy na bliski bazar, a jego widok w kolejce po poranne bułki i świeże warzywa nikogo nie wprawiał w osłupienie.Warto podkreślić, że jego budowle łączą klasycyzm z nowoczesnością, motywy bizantyjskie z egipskimi i sztuką ludową. Plecznik zyskał przydomek "słoweńskiego Gaudiego" i pozostawił po sobie świątynie, budynki użyteczności publicznej i mosty.

"Sto kilometrów na północ i jesteśmy w Alpach"
Jak zauważa Mariusz, dużym plusem stolicy Słowenii jest jej centralne położenie. –Sto kilometrów na północ i jesteśmy w Alpach. Sto kilometrów na południe i jesteśmy nad Adriatykiem. Może to być zatem świetna baza dla tygodniowego wyjazdu, pozwalającego zwiedzić cały kraj – mówi.

A skoro mowa o kraju, to poza Lublaną warto zwiedzić też Kras - płaskowyż położony między doliną Wipawy a morzem Adriatyckim. Znajdują się tam najpiękniejsze jaskinie, m.in. Postojnską Jamę czy Kriżną Jamę.
Z kolei klimat rodem z włoskich, malowniczych wiosek znajdziemy w dwóch słoweńskich miasteczkach: Piranie i Izoli. Warto zobaczyć pięknie położony Piran z malowniczymi widokami z murów obronnych na zatokę i miasto oraz położoną niedaleko Izolę, po której można przechadzać się w wąskich uliczkach.

Warte uwagi jest również Jezioro Bled, położone pośród gór z krystalicznie czystą wodą. Z kolei kilka kilometrów od jeziora znajduje się malowniczy wąwóz Wintgar. – Słowenia to kraj, który kusi różnorodnością. Słoweńcy Mają alpy, Morze Adriatyckie, ale też liczne winnice, ośrodki narciarskie i term – mówi nam Paweł Kranc.

–Dla wszystkich, którzy lubią różnorodność i kochają spędzać czas aktywnie, Słowenia jest idealnym krajem. Bo tak naprawdę jednego dnia można być nad morzem i zjeść tam śniadanie, w południe pójść na lunch w Lublanie, a wieczorem udać się na kolację w górach –podsumowuje.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...