To najbardziej wyjątkowa kawiarnia w Warszawie, która przeczy popularnemu stereotypowi

Big Book Cafe to wyjątkowe centrum literackie w Warszawie. Napijemy się tu kawy w otoczeniu mnóstwa książek. Organizowane wydarzenia specjalne przyciągają tłumy
Big Book Cafe to wyjątkowe centrum literackie w Warszawie. Napijemy się tu kawy w otoczeniu mnóstwa książek. Organizowane wydarzenia specjalne przyciągają tłumy Fot. Facebook/ bigbookcafe
W czasach, w których - wedle ostatnich badań - niemal 30 proc. Polaków nie ma w domu ani jednej książki, a poziom czytelnictwa od lat utrzymuje się na niskim poziomie, popularność tej kawiarni pozytywnie zaskakuje. Big Book Cafe to bowiem miejsce, gdzie poza dobrą kawą, znajdziemy też mnóstwo książek i ciekawych literackich wydarzeń.


Kawiarnia inna niż wszystkie
O Big Book Cafe słyszałam od dłuższego czasu, ale jakoś nigdy nie było mi po drodze, aby się tam wybrać. W końcu się udało, a przekonały mnie słowa znajomej ilustratorki, która do owej kawiarni przychodzi popracować, twierdząc, że "żadne inne miejsce tak bardzo nie pobudza kreatywności, dając jednocześnie możliwość skupienia i koncentracji w wyjątkowej atmosferze".


Rzeczywiście coś w tych słowach jest. Panuje tu bez wątpienia inny klimat niż w wielu popularnych kawiarniach. Jest znacznie spokojniej, a otaczające zewsząd książki sprawiają, że od razu chce się sięgnąć po jedną z nich i zagłębić się w lekturze na kilka godzin, zapominając o upływie czasu.

Jedyne takie centrum literackie
A książek jest tutaj tyle, ponieważ Big Book Cafe to nie zwyczajna kawiarnia, a centrum literackie, które powstało dzięki porozumieniu Fundacji "Kultura nie boli" z władzami dzielnicy. W lokalu znajdziemy księgarnię - zarówno tę z nowościami, jak i tę społeczną, w której książki kupimy już za kilka złotych.
Na miejscu odbywają się również wydarzenia specjalne - premiery książek, spotkania z autorami, literackie stand-up'y czy czytanie dzieł w wykonaniu aktorów, którzy dają dziełom literackim kolejne życie w kameralnej atmosferze mokotowskiego lokalu.
Fundacja "Kultura nie boli", założona przez Annę Król i Paulinę Wilk, ma na celu rozwój edukacji literackiej i - choć w dzisiejszych czasach wydawać by się mogło, że działania na rzecz popularyzacji czytelnictwa to porywanie się z motyką na słońce - im wychodzi to fantastycznie.

Festiwal zwany literackim "Open'erem"
Organizowany przez Fundację międzynarodowy Big Book Festival to jedno z najciekawszych wydarzeń literackich w Polsce, które dla każdego książkowego mola jest w kalendarzu pozycją obowiązkową.

To trzy dni, podczas których organizowanych jest kilkadziesiąt wydarzeń - od rozmów, przez stand-up'y i performanse czytelnicze aż po literackie happeningi. W wydarzeniu uczestniczą autorzy z całego świata, a goście zapisują się na nie w ogromnych ilościach.
Co roku Festiwal odbywa się w innym miejscu w Warszawie. W 2019 roku całość będzie dziać się na Mokotowie - w Centrum Łowicka, w Muzeum Władysława Broniewskiego i oczywiście w Big Book Cafe.


Zarówno sama kawiarnia, jak i festiwal cieszą się ogromną popularnością, co daje nadzieję na to, że może z tym czytaniem w Polsce wcale nie jest tak źle, jak podają badania. A przynajmniej wydaje się, że wszystko zmierza w dobrym kierunku, a papierowe wydania książek - mimo prognoz sprzed kilku lat - wcale nie przestaną istnieć. I całe szczęście!

Księgarnia Big Book Cafe znajduje się w Warszawie przy ul. J. Dąbrowskiego 81
Tegoroczny Big Book Festival odbędzie się w dniach 21-23 czerwca

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
POLECAMY 0 0Tak Kaczyński traci władzę. Po wyborach dostał dwa potężne ciosy
INNPoland 0 0To nie może się udać. Do kraju wkracza hiszpański start-up, który chce robić Polakom pranie
0 0Co by się stało, gdyby wszyscy mieli okres? Koniecznie pokaż ten filmik swojemu facetowi
POLECAMY 0 0"Staram się z moimi kolegami". Czyli po czym widać, że Duda już prowadzi kampanię prezydencką
0 0Czeska komisarz wpędzi rząd PiS w kłopoty. Padła zapowiedź ws. mediów publicznych
DADHERO.PL 0 0Seks byłby dużo fajniejszy, gdyby faceci o tym pamiętali. 10 rzeczy, które obniżają kobietom libido
0 0FBI z dostępem do polskiej chmury. Wrażliwe dane rodzimych firm mogą być zagrożone
O TYM SIĘ MÓWI 0 0Masz "powyborczego doła" po zwycięstwie PiS? Psycholożka radzi, co trzeba zrobić
0 0"Kimże ty jesteś?". Niebywale chamski wpis Beaty Mazurek na Twitterze

MAMADU

0 0Rodzicielska wpadka prezesa PSL? Panie Władysławie, czas posłuchać internautów!
0 0Jakie wesele – takie małżeństwo? Od tej rzeczy zależy, jak długo będziecie razem

POLECAMY

KINO 0 0Widziałem ostatni film Piotra Woźniak-Staraka. Aż trudno uwierzyć, że to polska produkcja
0 0"Daleko mi do ideału, ale lubię pomagać ludziom". Rinke Rooyens o nowym programie i ojcostwie
SPOŁECZEŃSTWO 0 0"Cierpią w samotności". Codziennie 12 polskich mężczyzn popełnia samobójstwo