Kiszonki, kombucha i kaszubskie sery. W Warszawie powstaje wyjątkowy targ

Targ Rolny Konesera rusza już 13 kwietnia. Warszawa zyska nowe miejsce z autentycznymi produktami
Targ Rolny Konesera rusza już 13 kwietnia. Warszawa zyska nowe miejsce z autentycznymi produktami Fot. materiały prasowe
Autentyczne, regionalne, prawdziwe. Bez ulepszaczy, sztucznych barwników i konserwantów. Wyrabiane domowymi, rzemieślniczymi, tradycyjnymi metodami - produkty zachwalane w ten sposób znajdziemy właściwie w każdym supermarkecie. Czy jest więc sens jechać na drugi koniec miasta tylko po to, żeby kupić pietruszkę od rolnika, wystawiającego się na Targu Rolnym? Tak. Już tłumaczymy, dlaczego.


Targ Rolny Konesera na warszawskim Placu Konesera rusza już 13 kwietnia. Przez cały Wielki Tydzień mieszkańcy Pragi i inni warszawiacy, którzy zdecydują się Targ odwiedzić, będą mogli zaopatrywać się tu w "prawdziwe" warzywa, owoce, wędliny, ryby, sery czy przetwory od małych, rodzinnych dostawców.

Co ważne, organizatorzy zapewniają, że na Targu Rolnym autentyczne będą również ceny. Za wspomnianą pietruszkę - mimo, że “prosto z grządki” - nie zapłacimy więc jak za zboże.

W trakcie wielkanocnej edycji Targu będzie można również kupić wyroby twórców ludowych, producentów ceramiki, zabawek, ozdób, zastawy. Jak obiecują organizatorzy, znajdziemy tam wszystko, co kręci się “wokół stołu i świętowania”.

W okresie “powielkanocnym”, czyli przez resztę wiosny i lato, Targ Rolny Konesera będzie działał nadal: rolnicy i gastro-rzemieślnicy będą rozstawiać swoje stoiska co sobotę. I to właśnie dla nich warto zmienić sobotnie przyzwyczajenia.

Jak sobota, to… do rolnika
Prawdziwy produkt “regionalny” czy “naturalny” to ten, za którym stoi człowiek. Owszem, ser z etykietą “bio”, który weźmiemy z supermarketowej półki może być smaczny i zdrowy. Ale sprzedawca w koszulce z logo wielkiej sieci handlowej raczej nie opowie nam, jak powstawała kupiona przez nas bryndza i ile kóz musi codziennie dawać mleko, żeby serowarska produkcja mogła działać pełną parą. A już na pewno nie wymieni imienia żadnej z rzeczonych kóz.

Właśnie ten urok małych lokalnych targowisk, na których informację o wyrobach dostajemy z pierwszej ręki będzie kultywowany w Koneserze. Będzie można pytać, zagadywać i dociekać sekretów uprawy czy produkcji.

Tematów do rozmów nie zabraknie, bo i skład wystawców Targu Rolnego będzie zdecydowanie zróżnicowany: obok serowarów i wędliniarzy będą ustawiać się producenci kiszonek i kombuczy.

Targ Rolny Konesera będzie odbywał się w dniach 13-20 kwietnia 2019 od 12:00 do 20:00. Po Świętach, od 27 kwietnia do września, targ odbywać się będzie w soboty, w godz. 8:00-16:00.

Artykuł powstał we współpracy z Centrum Praskim Koneser.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
O TYM SIĘ MÓWI 0 0Już nie opozycja, a współrządzący! Senacka większość anty-PiS potwierdzona
PILNE 0 0Koszmarny sen PiS w Senacie trwa. Wicemarszałkiem wybrano Michała Kamińskiego
MOTO 0 0Skoda Kodiaq, Karoq, Kamiq. Nazwy podobne, ale auta różne. Najlepiej wyjaśnia to… Krystyna Czubówna
0 0O pracy w tym miejscu marzą tysiące. Właśnie ruszyła rekrutacja dla Polaków
Fundacja Citi Handlowy 0 0Organizacje pozarządowe otrzymały wsparcie. Pomoc ma trafić do m.in. migrantów
ASZdziennikMotorola 0 07 pomysłów na wieczór, które są tak fajne, że aż szkoda ich nie wrzucić na Insta
0 0Możesz się pozbyć boomboxa. Ten niezniszczalny głośnik stanie się sercem każdej imprezy
0 0Przebranie Tosi na szkolny konkurs na ustach wielu Polaków. Zareagowała sama Tokarczuk
FELIETON LIBERSKIEGO 0 0Co po Tusku? Jeśli opozycja nie wyłoni jednego kandydata, przegra po raz kolejny
0 0"Koniec opozycji totalnej". Kaczyński niespodziewanie wszedł na sejmową mównicę
0 0101 lat polskiej muzyki w 7 minut. Film uczniów z Dąbrowy Górniczej trzeba zobaczyć!
dad:HERO 0 0"Trzeba mieć do kogo wracać..." płk Kruczyński z GROM o tym, jak być komandosem i ojcem