Kiszonki, kombucha i kaszubskie sery. W Warszawie powstaje wyjątkowy targ

Targ Rolny Konesera rusza już 13 kwietnia. Warszawa zyska nowe miejsce z autentycznymi produktami
Targ Rolny Konesera rusza już 13 kwietnia. Warszawa zyska nowe miejsce z autentycznymi produktami Fot. materiały prasowe
Autentyczne, regionalne, prawdziwe. Bez ulepszaczy, sztucznych barwników i konserwantów. Wyrabiane domowymi, rzemieślniczymi, tradycyjnymi metodami - produkty zachwalane w ten sposób znajdziemy właściwie w każdym supermarkecie. Czy jest więc sens jechać na drugi koniec miasta tylko po to, żeby kupić pietruszkę od rolnika, wystawiającego się na Targu Rolnym? Tak. Już tłumaczymy, dlaczego.


Targ Rolny Konesera na warszawskim Placu Konesera rusza już 13 kwietnia. Przez cały Wielki Tydzień mieszkańcy Pragi i inni warszawiacy, którzy zdecydują się Targ odwiedzić, będą mogli zaopatrywać się tu w "prawdziwe" warzywa, owoce, wędliny, ryby, sery czy przetwory od małych, rodzinnych dostawców.

Co ważne, organizatorzy zapewniają, że na Targu Rolnym autentyczne będą również ceny. Za wspomnianą pietruszkę - mimo, że “prosto z grządki” - nie zapłacimy więc jak za zboże.

W trakcie wielkanocnej edycji Targu będzie można również kupić wyroby twórców ludowych, producentów ceramiki, zabawek, ozdób, zastawy. Jak obiecują organizatorzy, znajdziemy tam wszystko, co kręci się “wokół stołu i świętowania”.

W okresie “powielkanocnym”, czyli przez resztę wiosny i lato, Targ Rolny Konesera będzie działał nadal: rolnicy i gastro-rzemieślnicy będą rozstawiać swoje stoiska co sobotę. I to właśnie dla nich warto zmienić sobotnie przyzwyczajenia.

Jak sobota, to… do rolnika
Prawdziwy produkt “regionalny” czy “naturalny” to ten, za którym stoi człowiek. Owszem, ser z etykietą “bio”, który weźmiemy z supermarketowej półki może być smaczny i zdrowy. Ale sprzedawca w koszulce z logo wielkiej sieci handlowej raczej nie opowie nam, jak powstawała kupiona przez nas bryndza i ile kóz musi codziennie dawać mleko, żeby serowarska produkcja mogła działać pełną parą. A już na pewno nie wymieni imienia żadnej z rzeczonych kóz.

Właśnie ten urok małych lokalnych targowisk, na których informację o wyrobach dostajemy z pierwszej ręki będzie kultywowany w Koneserze. Będzie można pytać, zagadywać i dociekać sekretów uprawy czy produkcji.

Tematów do rozmów nie zabraknie, bo i skład wystawców Targu Rolnego będzie zdecydowanie zróżnicowany: obok serowarów i wędliniarzy będą ustawiać się producenci kiszonek i kombuczy.

Targ Rolny Konesera będzie odbywał się w dniach 13-20 kwietnia 2019 od 12:00 do 20:00. Po Świętach, od 27 kwietnia do września, targ odbywać się będzie w soboty, w godz. 8:00-16:00.

Artykuł powstał we współpracy z Centrum Praskim Koneser.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0"Gwarantuję, że idę do Sejmu". To on miał oddać mandat Piotrowiczowi
O TYM SIĘ MÓWI 0 0Selma Blair walczy z nieuleczalną chorobą. Oto 5 rzeczy, jakich aktorka nauczyła nas o cierpieniu
WYWIAD 0 0"PE z pewnością nie będzie zamykał oczu". Burzliwa debata o zakazie edukacji seksualnej w Polsce

POZNAJ DADHERO.PL

0 0Netflix grozi palcem – ta zapowiedź może oznaczać zmianę zasad na jakich korzystasz z serwisu
DADHERO.PL 0 0"Nie jestem Tonym Hawkiem..." Adam Malita, pionier deskorolki w Polsce, o sporcie i ojcostwie
0 0"World of Fire" z Wichłacz i Kotem. Serial BBC pokazuje wojenny koszmar nie tylko Polaków
WYWIAD 0 0Mierzy 122 cm i znacie ją z "Mam talent". Opowiada, dlaczego w "Na Wspólnej" nie ma niskorosłych

O TYM SIĘ MÓWI

0 0"Nie czuję się urażona". Ma 23 lata, działa w partii Korwina. Opowiada, jak traktowane są kobiety
0 0PiS testuje naszą demokrację, a Lewica... Biedroń i spółka żyją wyborem Mistera Sejmu