Miało być "zero waste", jest droga gadżetomania. Oto największy absurd nowego trendu na bycie eko

Ludzie zamiast wykorzystywać stare opakowania i produkty, kupują nowe i przepłacają. To nie jest zero waste
Ludzie zamiast wykorzystywać stare opakowania i produkty, kupują nowe i przepłacają. To nie jest zero waste Fot. vegan_in_temecula, daria.tinagli / Instagram
Zero waste to styl życia polegający na unikaniu marnowania nie tylko jedzenia, ale ogólnie wszystkich produktów - jak np. ubrań i opakowań. Tak, by mieć jak najmniejszy negatywny wpływ na środowisko. Trend jednak zaczął się komercjalizować, a ludzie - zamiast faktycznie być eko - dorzucają kolejne kamyki do zanieczyszczonego ogródka.


To nie tylko hipsterska moda czy dbanie o naszą planetę, ale po prostu praktyczność, oszczędność i logika. Nasze babcie pewnie nawet o tym nie wiedzą, ale są zero waste, bo używając tych samych słoików do robienia weków, są bardziej eko niż wnuki. Młodzi nie dość, że je kupują, to jeszcze bez sensu przepłacają.
Tam gdzie nowe trendy, tam i nowe firmy
Wielu powie, że to właśnie kapitalizm przyczynił się do zanieczyszczenia środowiska. Nie naprawiamy butów, tylko kupujemy nowe. Sprzęt elektroniczny wymieniamy co sezon. Przez wiele lat nie przejmowaliśmy się odpadami, bo żyjąc w dobrobycie myśleliśmy o tu i teraz. To się na szczęście zmienia. Zdecydowana większość ludzi segreguje śmieci z własnej woli.


Inni idą o krok dalej i nie chcą generować żadnych odpadów. Wyczuły to przedsiębiorcze osoby, które wyszły na przeciw oczekiwaniom konsumentów - biznes od zawsze szedł w parze z modą. I jak grzyby po deszczu pojawiły się w Polsce sklepy oferujące produkty "zero waste" (cudzysłów zamierzony). Można je bez problemu wyszukać w internecie.

Już chyba każdy domyśla się, co jest z nimi nie tak.W internecie można kupić np. za 15 złotych opakowania aluminiowe na własnoręcznie zrobione kosmetyki, designerskie butelki na wodę za niemal 100 złotych, a za 50 zł - pudełka na drugie śniadanie i bambusowe sztućce. Wszystko oczywiście z etykietką "zero waste", które stało się jakby mylnym synonimem braku plastiku lub biodegradacji (co jest rzecz jasna zaletą).


Temat podchwycili też blogerzy, którzy prezentują ów gadżety. Oczywiście nie wszystkie są faktycznie "zero waste". Np. mata do pieczenia z poniższego filmiku, wydaje się być lepszym rozwiązaniem niż papierowy odpowiednik, który wyrzucamy po praktycznie jednym użyciu.

Plastikowe butelki, słoiki po ogórkach, torby z marketów. No i te słynne pudełka po lodach na koperek. Mleko się już rozlało, minimalizujmy więc straty i korzystajmy z nich - zupełnie za darmo. Może i nie prezentują się na półce tak jak te ze sklepu, ale nikt nikomu nie broni, by je udekorować.
Warto też znaleźć nowe zastosowania dla starych rzeczy - znoszony t-shirt można użyć jako ścierkę do kurzów lub podłogi. Na marginesie dodam, że radykałowie zero waste w ogóle nie kupują nowych ubrań, tylko stroją się w lumpeksach.

Kwintesencję absurdu sklepów "zero waste" opisała członkini grupy facebookowej Zero Waste Polska. Pozwoliłem sobie wkleić cały post, by się nie zmarnował. Są w nim alternatywy dla drogich i bezsensownych gadżetów.
Świetny filmik (po angielsku), który pozwoli być mądrym zero waste, zamieszczam poniżej. Jest w nim 12 prostych trików, które sprawią, że możesz się tytułować prawdziwym zbawcą planety.
I jeszcze na wszelki wypadek napiszę: nie wyrzucajcie już zakupionych produktów "zero waste". To dopiero byłoby marnotrawstwo.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
POLECAMY 0 0"Cały dom robi we wiadra". Sławojki i wychodki w środku polskiego miasta
0 0Przekop mierzei przyciąga turystów. Nie wszyscy się cieszą
0 0Będzie nowy serial w świecie "Star Wars". Jest mroczny zwiastun

TRAGEDIA W TATRACH

ANETA OLENDER 0 0"Ludzie mają to gdzieś". Demontaż krzyża na Giewoncie to absurd, problem tkwi gdzie indziej
0 0Dzieci, dwie kobiety i Czech. Wiadomo, kim były osoby, które zginęły w Tatrach

TYLKO W NATEMAT

ELIZA MICHALIK 0 0Przestańcie mówić o “farmie trolli”. Oto, czym naprawdę jest afera w resorcie Ziobry
NOWE INFORMACJE 0 0Tak małżeństwo Szmydt wspólnie mogło niszczyć sędziów na Twitterze

DZIEJE SIĘ

0 0"Lodowiec cofnął się o 2 kilometry". Polak na własne oczy widział, co w Arktyce zrobiła zmiana klimatu
0 0Widać dym z kosmosu. Tak płoną lasy w Amazonii i na Syberii. To NIE JEST lokalny problem